Elinka

Elinka se narodila s rozštěpem páteře. Absolvovala několik operací, až se konečně ze všeho dostala a začala žít téměř normálním životem. Když už si rodiče mysleli, že všechno špatné je za nimi, všimli si, že Elinka nereaguje na zvuky tak, jak je běžné. Další vyšetření ukázali definitivní závěr. Elinka neslyší. A ani nebude. Jediná cesta, jak jí pomoct, byla operace, při které se zavede tzv. Kochleární implantát. Jenže kvůli zdlouhavým průtahům se zdravotními pojišťovnami překročila Elinka věk, pro který byla celá léčba hrazena pojišťovnou. 


Následně byli rodiče nuceni vzít věci do vlastních rukou a sehnat peníze svépomocně. A pomocí Vás. Obrátili se totiž na veřejnost a Nadaci Dar Sluchu. Za 9 měsíců se podařilo vybrat 700 000 Kč. Zdroje byli různé. 130 000 Kč se vybralo na akci Ples jako Brno, Nadace e.on přispěla částkou 80 000 Kč a Vy, my a kluci z Shooters Beta spolu s Bistro Soul a Florbal4You vybrali 44 000 Kč. 

V tento moment je z transparentního sbírkového účtu vyčerpáno 518 000 Kč na kochleární implantát a 47 000 Kč na operaci, která proběhla naštěstí bez komplikací již 20. května 2019. Zbylé penízky poslouží na nastavování implantátu, protože operací boj nekončí. 


Elinka je moc statečná a všechno zvládá ukázkově. Implantát se musí nastavovat na etapy, aby pacient nebyl v šoku ze všech možných zvuků. Nyní má Elinka za sebou první nastavování a slyší zvuk bubínku. A už pokukuje po sluchátkách v obchodech, protože moc touží slyšet hudbu. 


V celém tomhle příběhu figuruje i vytrvalá a trpělivá maminka Eva. Ona ví, že sice nejdůležitější krok je za nimi, přesto nic není ještě jisté a teprve čas ukáže, jak moc Elince implantát pomohl. Eva nevyčerpatelně sháněla prostředky na operaci, protože šlo o opravdu o čas. Kromě toho se věnovala získávání odborných znalostí ve znakové řeči, aby jí mohla učit a vracet světu pomoc, kterou holky dostaly. Dál se aktivně zapojuje v Klubu Elpis, kde pomáhá s organizací výletů pro rodiče s postiženými dětmi. A dobrovolnictví učí i Elinku, která se má brzy stát patronkou a tváří Nadace Dar Sluchu. Smekáme před holkami, protože jak Elinka je statečné dítě, tak Eva je žena, která je nám příkladem. Právě ona se totiž chtěla podělit s jinými dětmi o prostředky, které jsme jí nabídly. A to se často nevidí.